تجهیزات صنعتی

منتشر شده

دستگاه دانه بندی سرند یا دانه‌بندی شبیه یک الک عمل می‌کند که قرار است تمامی ذرات خرد شده را دانه بندی کند. خروجی سرند براساس اندازه مش توری که در دستگاه سرند مورد استفاده قرار می‌گیرد، متفاوت خواهد بود. برای مثال اگر قرار است که شما سنگ های با اندازه خاصی را از سنگ‌های با سایز دیگر در انتهای فرایند خردایش جدا کنید، باید اندازه مش توری که در داخل دستگاه سرند استفاده شده است با اندازه دانه‌های مورد نظر شما تطابق داشته باشد. در این صورت دانه‌های ماسه مطلوب طی فرایند دانه بندی به طور کامل از دیگر سایزهای سنگ جدایش میشوند.

فنر سرند یک قطعه‌ی مهم در ساخت سرندها است که به عنوان یک سیستم فیلتراسیون و جداسازی بعضی از مواد مضر از مواد خام استفاده می‌شود. فنر سرند از یک میله فلزی با قطر کمتر از قطر سوراخات سرند و لوله‌های فلزی کوچک تشکیل شده است. این فنرها به صورت موازی و در فواصل مساوی یکدیگر قرار داده شده‌اند و از یک سرند معمولی پیچیده‌تر هستند. فنرها با ایجاد فشار بر روی مواد خام، ذرات کوچکتر را از بین می‌برند و مواد بزرگ‌تر را از طریق سوراخات سرند عبور می‌دهند. فنر سرند در برخی صنایع مانند صنایع غذایی، داروسازی و شیمیایی استفاده می‌شود.

سنگ شکن فکی یکی از محبوب‌ترین انواع سنگ شکن‌های صنعتی است که برای خرد کردن مواد سخت و نیمه سخت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع سنگ شکن برای خرد کردن موادی مانند سنگ‌های آهن، سنگ‌های مرمری، سنگ‌های گرانیت، سنگ‌های آهک و مواد معدنی دیگر به کار می‌رود.

ساختار این دستگاه از یک مکانیزم اصلی برای خردایش سنگ ها استفاده میکند: فشاردادن سنگها بین فک متحرک و فک‌ ثابت. فک‌ متحرک به حرکتی مانند شفت لنگ داخل ساختار انتقال قدرت موتور ماشین انجام میدهد و بدون اینکه کل فک بندها را به صورت ۱۸۰ درجه دور شفت بچرخاند ، صرفا آنرا به صورت رفت و برگشتی در یک فضای مشخص حرکت میدهد و باعث ایجاد و کاهش فاصله مداوم بین دندانه های شانه فک ثابت و متحرک میشود. از آنجا که این دندانه ها در زمان نزدیک شدن صفحات به یکدیگر به صورت یک در میان قرار میگیرند، به جای اینکه به یکدیگر برخورد کنند، باعث ایجاد فشار به سنگهایی که میان فضای مثلثی شکل بین دندانه ها قرار گرفته اند شده و آنها را خرد میکنند.

منبع : https://bikaransanat.com/

مطالب مرتبط