آموزش کامل و گام به گام کسب درآمد از یوتیوب

منتشر شده

زمانی که صحبت از کسب درآمد از یوتیوب می‌شود، اکثر کاربران تصور می‌کنند نمایش تبلیغات در این سرویس استریم ویدیو تنها روش کسب درآمد از آن است. در این مطلب قصد داریم تمام توضیحات لازم درمورد نحوه کسب درآمد از یوتیوب را بیان کنیم و شما را با بهترین روش‌های کسب درآمد از طریق این پلتفرم آشنا کنیم. همراه فاواپرس باشید:

روش نقد کردن درآمد یوتیوب در ایران

در همین ابتدا باید بگوییم کسب درآمد از طریق یوتیوب در ایران و نقد کردن آن از یک سمت به دلیل تحریم بودن کشورمان و از سوی دیگر پشتیبانی نشدن این سرویس در ایران، مشکلات خاص خود را دارد. بنابراین یا باید از فردی که در خارج از ایران زندگی می‌کند برای کسب درآمد کمک بگیرید یا باید برای نقد کردن درآمد خود در یوتیوب از خدمات شرکت‌های واسط در داخل کشور استفاده کنید.

در روش اول، نقد کردن درآمد یوتیوب به‌صورت کاملاً قانونی و درست پیش می‌رود و یوتیوب با فرد موردنظر شما تسویه‌ حساب می‌کند و او هم می‌تواند درآمدتان را از طریق صرافی‌ها به حساب داخل کشور شما منتقل کند یا یک حساب بین‌المللی ایجاد کنید و از او بخواهید پول را به آن حساب واریز کند.

در روش دوم کسب درآمد از یوتیوب شرکت‌های واسطی که اکانت ادسنس (AdSense) ایجاد کرده‌اند، می‌توانند درآمد شما را نقد کنند و به‌صورت ریالی در اختیار شما قرار دهند. این شرکت‌ها علاوه بر نقد کردن درآمد شما از یوتیوب، خدمات دیگری نیز ارائه می‌دهند که شامل مدیریت و بهینه‌سازی کانال یوتیوب، کمک به تبلیغ کانال‌تان (پروموت کردن)، تبلیغات در یوتیوب و محافظت از محتوای شما در برابر سرقت محتوا می‌شود.

گوگل درآمد کاربران فعال در یوتیوب را از طریق شرکت‌هایی موسوم به شرکت‌های MCN پرداخت می‌کند؛ اما این شرکت‌ها به دلیل تحریم در ایران وجود ندارند و شرکت‌های واسط غیررسمی جایگزین آن‌ها شده‌اند.

شما با جستجوی عبارت «شرکت‌های نقدکننده درآمد یوتیوب» در موتورهای جستجو می‌توانید وب‌سایت این شرکت‌ها را بیابید و با خدمات و نحوه همکاری با آن‌ها آشنا شوید. توصیه می‌کنیم شرکتی را انتخاب کنید که با یوتیوبرهای مطرح همکاری کنند.

کسب درآمد از یوتیوب

یوتیوب که در هر ماه یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون کاربر وارد آن می‌شوند، محبوب‌ترین پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری و استریم ویدیو است. این پلتفرم به‌قدری عظیم است که در هر دقیقه ۵۰۰ ساعت ویدیو در آن بارگذاری می‌شود؛ بنابراین بهترین منبع برای کسب درآمد از یوتیوب از طریق نمایش تبلیغات در ویدیوهایی با موضوعات مختلف و سایر روش‌های قابل‌استفاده برای کسب درآمد از طریق ساخت، نشر و نمایش ویدیو محسوب می‌شود.

بهترین روش کسب درآمد از یوتیوب را که عمدتا بر پایه نمایش تبلیغات در ویدیو شکل گرفته است، معرفی می‌کنیم و تمام توضیحات لازم در رابطه با این روش را بیان می‌کنیم.

ایجاد کانال

  1. پس از ایجاد اکانت گوگل با کلیک روی گزینه Sign In وارد یوتیوب شوید. پس از ورود ابتدا روی عکس پروفایل خود در سمت راست بالای نمایشگر کلیک کنید. در صورتی‌که هنوز برای پروفایل خود عکسی انتخاب نکرده‌اید، در قسمت عکس حرف اول نام کاربری شما نمایش داده می‌شود.
  2. در مرحله بعد روی گزینه Create a channel کلیک کنید. با کلیک روی این گزینه پنجره‌ای باز می‌شود که با کلیک روی گزینه Create کانال شما ایجاد می‌شود.

ایجاد شرایط لازم برای کانال یوتیوب برای درآمدزا شدن آن

کانال برای کسب درآمد از یوتیوب شما باید واجد شرایط شود. برای کسب درآمد از یوتیوب از طریق پیوستن به برنامه YouTube Partner Program، کانال شما باید حداقل ۱۰۰۰ مشترک داشته باشد و مشترکان کانال شما ۴۰۰۰ ساعت ویدیو در کانال شما دیده باشند.

درصورتی‌که خودتان تولید محتوا می‌کنید و خودتان (یا فرد دیگری) مجری یا گوینده هستید، می‌توانید برای افزایش مشترکان کانال خود و افزایش مدت‌ زمان بازدید از ویدیوهای بارگذاری شده در کانال خود، در ابتدای ویدیو از مشترکان خود بخواهید با کلیک روی دکمه قرمز رنگ Subscribe، مشترک کانال شما شوند و پس از آن با کلیک روی آیکون زنگوله در کنار این دکمه، از ویدیوهای جدید شما مطلع شوند و آن‌ها را تماشا کنند.

تنظیم اکانت ادسنس

برای کسب درآمد از یوتیوب و نقد کردن آن، ساخت اکانت ادسنس، تنظیم آن و متصل کردن آن به کانال خود ضروری است. به دلیل ساخت اکانت گوگل، اکانت ادسنس نیز به‌صورت خودکار برای شما ایجاد می‌شود.

اگر از فردی در خارج از کشور برای نقد کردن درآمدتان کمک خواسته باشید، تنظیم ادسنس و متصل کردن آن به کانال شما باید توسط آن فرد انجام شود. اگر هم برای نقد کردن درآمدتان از خدمات شرکت‌های واسط استفاده می‌کنید، نیازی نیست شما این کار را انجام دهید و این کار توسط این شرکت‌ها انجام می‌شود.

برای تنظیم اکانت ادسنس و متصل کردن آن به کانال خود مراحل زیر را انجام دهید:

  1. روی عکس پروفایل خود کلیک کرده و گزینه YouTube Studio را انتخاب کنید.
  2. پس از باز شدن پنجره جدید، روی تب Monetization کلیک کنید .
  3. در قسمت بالای راست نمایشگر روی گزینه START کلیک کنید.
  4. نام کاربری و رمز عبور کانال خود را هر زمانی که از شما خواسته شد، وارد کنید.
  5. درصورتی‌که چند اکانت گوگل دارید، اکانتی که می‌خواهید با آن از ادسنس استفاده کنید، انتخاب کنید.
  6. اکنون وارد ادسنس شده‌اید و باید ایمیلی که می‌خواهید تأییدیه اکانت‌تان از سوی ادسنس را از طریق آن دریافت کنید، تایید کنید، درصورتی‌که ایمیل نمایش‌ داده‌ شده ایمیل موردنظر شما نیست، با کلیک روی گزینه Use a different account، اکانت گوگل خود را تغییر دهید.
  7. در مرحله بعدی اطلاعات تماس و فرم تقاضای ادسنس را تکمیل کنید.

پس از انجام این مراحل به یوتیوب استودیو بازمی‌گردید و باید منتظر بمانید تا تاییدیه اکانت شما از سوی ادسنس برای شما ایمیل شود.

در صورت تمایل برای کسب درآمد از طریق نمایش تبلیغات در یوتیوب باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید.

میزان کسب درآمد از طریق یوتیوب

میزان درآمد حاصل از این کار به نوع و میزان فعالیت شما بستگی دارد. همان‌طور که گفتیم بهترین روش برای کسب درآمد از طریق یوتیوب، تماشای هر یک از تبلیغات نمایش داده شده در ویدیوهای مختلف توسط بازدیدکنندگان است؛ اما میزان پرداختی یوتیوب به کاربران در سطوح مختلف و در مناطق جغرافیایی مختلف، متفاوت است.

حتی موضوع تبلیغات نیز در میزان پرداختی یوتیوب تاثیر دارد؛ به‌عنوان‌ مثال میزان پرداختی این سرویس برای تبلیغات در حوزه نرم‌افزار بیشتر از تبلیغات در سایر زمینه‌ها است.

متوسط پرداخت یوتیوب به ازای هر ۱۰۰۰ بازدید از هر یک تبلیغات نمایش‌ داده‌ شده در ویدیوهای منتشر شده در کانال‌های متصل به ادسنس، مبلغی بین ۳ تا ۵ دلار است

بنابراین اگر در هر ویدیویی ۴ تا ۵ کلیپ تبلیغاتی کوتاه جای داده شود و تعداد مشترکان کانال شما تعداد قابل‌توجهی باشد، می‌توانید درآمد بسیار خوبی از یوتیوب بدست آورید. در حال حاضر یوتیوبرهایی هستند که تنها از راه نمایش تبلیغات در ویدیوهای بارگذاری شده در کانال‌های متصل به اکانت ادسنس، ماهیانه ۲۰۰ هزار دلار درآمد دارند.

انتخاب تبلیغات مناسب متناسب با سلیقه، علاقه و نیاز کاربران موردنظرتان

چنانچه به فکر کسب درآمد از یوتیوب از طریق نمایش تبلیغات در ویدیوهای خود هستید، باید بدانید که یوتیوب تنها زمانی مبلغی را برای نمایش تبلیغات در ویدیوهای بارگذاری‌شده در کانال شما پرداخت می‌کند که کاربران هنگام تماشای ویدیوها، کلیپ‌های تبلیغاتی کوتاه موجود در بین آن‌ها را کاملاً مشاهده کنند.

اگر کاربران در هنگام تماشای ویدیوها، تبلیغ را رد کنند یا از قبل از ابزاری برای مسدودسازی تبلیغات استفاده کرده باشند، هیچ مبلغی به شما تعلق نمی‌گیرد؛ بنابراین باید تبلیغاتی را انتخاب کنید که برای کاربران موردنظرتان جذاب و مفید باشند و کاربران در هنگام تماشای چند ثانیه اول تبلیغات، برای دیدن ادامه آن مشتاق شوند.

افزایش جذابیت ویدیو

در صورت فعالیت در حوزه ضبط ویدیو؛ برای کسب درآمد از یوتیوب، تلاش کنید با ضبط ویدیو در یک استودیو با عناصر جذاب، جذابیت بصری ویدیو را افزایش دهید یا در کل با استفاده از جلوه‌های بصری و صوتی جذاب ویدیوی خود را خوش آب و رنگ کنید.

درصورتی‌که ویدیو گفتگو محور است یا نحوه بیان در آن اهمیت زیادی دارد، از لحن جذاب و گیرایی برای برقراری ارتباط با مخاطبانتان استفاده کنید و آن‌ها را تشویق کنید شما را از نظرات، پیشنهادات و حتی اعتقادات خود مطلع کنند.

قرار دادن لینک کانال و ویدیوها در شبکه‌های اجتماعی

قرار دادن لینک کانال و ویدیوهای آن در صفحات اینستاگرام یا کانال‌های تلگرام پرطرفدار، می‌تواند به رشد و توسعه یک کانال یوتیوب کمک زیادی کند و و افراد زیادی را جذب آن کند.

مطالب مرتبط