از ایمیل و پسورد خود مراقبت کنید

منتشر شده

از ایمیل و پسورد خود مراقبت کنید. سرقت اطلاعات کاربران یکی از روش های هکرها است. برای محافظت از ایمیل و پسورد باید چه کارهایی انجام بدهیم؟ همین سه چهار ماه پیش بود که ۳٫۲ میلیارد ایمیل و پسورد در بزرگ‌ترین هک تاریخ روی اینترنت قرار گرفت. هکرها با مجموعه اطلاعاتی موسوم به COMB پایگاه داده‌ای شامل ۳٫۲ میلیارد ایمیل و پسورد را هک کرده و بر روی اینترنت گذاشته بودند. این پایگاه داده شامل رخنه‌های اطلاعات شرکت‌های مختلف است.

سرقت اطلاعات کاربران

بهمن سال گذشته حجم عظیمی از کش سرقتی اطلاعات کاربران که شامل ایمیل و پسورد آن ها میشد، در فضای اینترنت منتشر شده که ۳.۲ میلیارد ایمیل و گذرواژه را در بر می‌گیرد. این پایگاه داده «مجموعه رخنه‌های بسیار» نام گرفته چون به درستی اطلاعات موجود از رخنه‌های قبلی شرکت‌هایی مثل نتفلیکس و لینکدین را به‌صورت یک‌جا ارائه می‌کند.

رخنه اطلاعاتی

COMB یا «مجموعه رخنه‌های بسیار» هک یا رخنه اطلاعاتی جدیدی نیست، ولی احتمالا بزرگ‌ ترین مجموعه اطلاعات هک‌ شده کاربران در تاریخ امنیت سایبری را ارائه می‌کند. در این مجموعه، اطلاعات مربوط به رخنه امنیتی لینکدین در سال ۲۰۱۲، شامل اطلاعات ۱۱۷ میلیون کاربر، و داده‌های احراز هویت نتفلیکس دیده می‌شود. سرقت اطلاعات این حد از کاربران مثل یک بمب خبری منتشر شد.

محافظت از گذرواژه ها

از پسوردهای خود محافظت کنید تا اطلاعات خود را حفظ کنید. اگر از گذرواژه‌های تکراری استفاده می‌کنید، این احتمال وجود دارد که هکرها به اطلاعات شما در سرویس‌های مختلف دسترسی پیدا کنند و حساب‌های مهم‌ترتان را مورد هدف قرار دهند. علاوه بر این، هر کسی که اطلاعاتش در COMB باشد، ممکن است با سیلی از ایمیل‌های فیشینگ و اسپم مواجه شود.

این اتفاق می‌تواند دلیل خوبی برای تغییر گذرواژه ایمیل شما باشد. یک گذرواژه خوب گذرواژه‌ای نیست که فقط در خاطر شما بماند، بلکه باید ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ، اعداد و علائم باشد. بهترین روش برای استفاده از گذرواژه‌های قدرتمند و یکتا نصب نرم‌افزارهای مدیریت گذرواژه است. این ابزارها می‌توانند گذرواژه‌های قدرتمندی را به شما پیشنهاد کرده و آن‌ها را ذخیره کنند تا نیاز نباشد که همه گذرواژه‌ها را به خاطر بسپارید.

امنیت شبکه

امنیت شبکه از مواردی است که صرفا به حفظ و نگهداری پسوردها خاتمه نمی شود و باید برای آن راه حل های نرم افزاری و سخت افزاری بیشتری را مورد استفاده قرار داد. خدمات امنیتی شبکه به شرکت ها و سازمان ها کمک می کند تا از اطلاعات خود محافظت کنند. شبکه های امنیتی شرکت، راه نفوذ هکرها و بدافزارها را می بنند و از دسترسی آن ها به اطلاعات امنیتی و حیاتی سازمان جلوگیری می کنند. امنیت سیستم های کامپیوتری کمک می کند تا اطلاعات سازمان ها و شرکت ها ایمن بماند. پیشگام رایانه با ارائه راهکار و خدمات امنیت شبکه آماده ارائه خدمات امنیت شبکه های کامپیوتری به شرکت ها و سازمان های خصوصی و غیر خصوصی است.

پشتیبانی شبکه

پشتیبانی شبکه به مجموعه خدماتی که در جهت حفظ و نگهداری ، رفع ایراد و اشکالات احتمالی و بالا بردن ضریب امنیت و پایداری زیرساخت و تجهیزات شبکه، نرم افزار و اطلاعات یک شرکت و یا سازمان، انجام میگردد گفته میشود. پشتیبان شبکه نیز به فرد یا شرکتی که مجموعه فعالیت های فوق را مدیریت میکند و یا انجام میدهد گفته میشود. پشتیبان شبکه می تواند یک فرد و یا یک شرکت متخصص باشد که در حوزه پشتیبانی شبکه مهارت و تخصص دارد. مدیریت و نگهداری از شبکه های کامپیوتری باید توسط افراد مجرب و با تجربه انجام شود تا خدمات اصلی پشتیبانی شبکه و سخت افزار و نگهداری از سیستم ها به بهترین نحو ممکن صورت پذیرد.

تجهیزات شبکه

تمامی تجهیزاتی که در شبکه به کارگرفته شده اند، باید به صورت هفتگی و یا ماهیانه به بررسی و عیب یابی شوند. شما با دریافت خدمات پشتیبانی از مشکلات احتمالی خرابی و قطعی شبکه پیشگیری می‌ کنید و قبل از بروز مشکل آن را رفع می کنید. در صورت وقوع مشکل نیز تیم پشتیبان پیشگام رایانه به سرعت وارد عمل می شود و مشکل شما را حل می کند. کارشناسان فنی شرکت پیشگام رایانه به صورت مستمر و دوره‌ ای از تمامی مراکز تحت پوشش خود بازدید به عمل می‌آورند و تمامی مشکلات احتمالی را برطرف می‌ کنند. سرویس های دوره ای شبکه سبب می‌ شود که مشکلات احتمالی در کوتاه‌ ترین زمان ممکن برطرف شود و شبکه در بهترین حالت قرار داشته باشد.

اشتباه نکنید

یکی ازشایع ترین اشتباهات در بین بعضی از کاربران شرکتی، کارکنان ادارات و سازمان‌ها، نوشتن رمزهای مختلف مربوط به حساب‌های کاربری آنلاین، سیستم‌ها و شبکه بر روی کاغذ و چسباندن آن به گوشه صفحه نمایشگر، میز کار و دیوار است. یا این که در بسیاری موارد این رمزها را در یک سررسید نوشته و آن را روی میز خود قرار می دهند. موردی که جز خطاهای فاحش فیزیکی در حفاظت از اطلاعات حساس و اسرار محسوب می‌شود. این اشتباه کاربری علاوه بر با بالا بردن خطر افشاء اطلاعات و گذرواژه‌ها در حین عکاسی و فیلمبرداری از محیط، امکان سوءاستفاده افراد غیرمجاز در زمان حضور در آن اماکن را نیز فراهم می‌سازد.

مطالب مرتبط