شهر قرآنی
تدبر در قرآن
ذكر امروز
همراه با كلام وحی

یكى از نكات مهمّى كه در زندگى ائمه اطهارعلیهم السّلام قابل دقت مى باشد، توجّه آن بزرگان ، به استعدادِ ذاتى افراد بود و آنان سعى مى كردند، نیروها و قواى انسانها را در راه صحیح تربیت كرده و در راستاى اهداف الهى ، شكوفا سازند، به عنوان نمونه به داستانى كه سعد خفاف یكى از اصحاب راستگوى امام سجاد (1) علیه السّلام نقل مى كند، اشاره مى كنیم :
روزى به یكى از اصحاب خاصِّ على علیه السّلام (ابوعمر ذازان فارسى )   برخورد كردم و دیدم كه با صوتى زیبا و لحنى دلربا، قرآن مى خواند. گفتم : ابو عمر! عجب قرائت نیكوئى دارى ! اینگونه قرائت را از كه آموخته اى ؟ وى در حالى كه تبسمى بر لب داشت گفت : من در ایّام جوانى با صدائى شیوا شعر مى خواندم ؛ آقا امیرالمؤ منین علیه السّلام مرا دید و از حُسن صوت من ، تعجب كرد، و فرمود: اى ذازان ! چرا با این صداى زیبا قرآن نمى خوانى ؟
عرضه داشتم : یا امیرالمؤ منین ! من از قرآن بقدر آنچه كه در نماز خوانده مى شود، بیشتر بلد نیستم فرمود: نزدیك من بیا، چون بحضورش شتافتم ، چیزهائى در گوشم خواند كه نفهمیدم ، بعد فرمود: دهانت را بگشا و در آنحال با آب دهان مباركش دهانم را، متبرك گردانید. بخداوند سوگند اى سعد! بعد از آن لحظه ، احساس كردم ، تمام قرآن را با اعراب و حمزه و شرائط دیگر، حفظ كرده و مى دانم و بعد از آن ، در مورد قرآن ، به هیچ كس ‍ محتاج نشده و نیازى به سؤ ال پیدا نكردم
سعد خفاف مى گوید: من این قصه را بر حضرت ابى جعفر امام باقرعلیه السّلام عرضه داشتم ، آن بزرگوار فرمود: ذازان راست گفته است ؛ همانا امیرالمؤ منین علیه السّلام از خداوند تبارك و تعالى ، براى ذازان ، به اسم اعظم درخواستِ عنایت كرده است ، و هر كس با اسم اعظم ، خداوند را بخواند ردّ نمى شود (2)

پی نوشتها:

1- رجال شیخ طوسى
2- ناسخ التواریخ ، ج حضرت امیرالمؤ منین ، ص 733

منبع: کتاب جلوه هائى از نور قرآن در قصه ها و مناظره ها و نكته ها
طبقه بندی: جلوه هائى از نور قرآن،
[ جمعه 15 خرداد 1394 ] [ 11:56 ق.ظ ]
دانشنامه قرآنی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
تبلیغات متنی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات