مشخصات انواع استانداردهای تیراهن در بازار ایران ۲۰۲۲

منتشر شده

خرید تیرآهن یکی از مهمترین بخش های فرآیند ساخت و ساز است، زیرا سرمایه زیادی را در بر می گیرد و استحکام سازه در برابر عوامل و تنش های محیطی به شدت به کیفیت تیرآهن و نوع آن بستگی دارد. مقاومت تیرآهن به وزن، اندازه، ابعاد تیرآهن و نوع استاندارد ساخت بستگی دارد.

مواد یکی از عوامل تعیین کننده قیمت تیرآهن است. فولاد یکی از محصولات و آلیاژهای آهن است. فولاد انواع مختلفی دارد، فولاد سازه ای عمومی یا فولاد سازه ای غیر آلیاژی (فولاد سازه ای) از گروه فولادهای کم کربن با درصد کربن کمتر از ۰٫۲۵ درصد است.از این فولاد می توان تمامی پروفیل های فولادی معماری را تولید کرد. از جمله، صفحات، میله ها، تیرآهن، زاویه ها و انواع لوله ها را می توان بدون عملیات حرارتی خاص ساخت.

نوع I تیرآهن شامل دو سطح افقی (به نام فلنج یا رینگ) است که توسط یک مجموعه عمودی به هم متصل شده اند. شکل این فلنج ها و قسمت های عمودی متصل کننده آنها شبیه به مقطع “I” یا “H” است.

تیرآهن I و H مقرون به صرفه تر و ارزان تر از سایر پروفیل های فلزی معماری، به خصوص پروفیل های مستطیلی فولادی هستند. از طرفی می توان از این نوع تیرآهن به عنوان عناصر ساختاری مختلف استفاده کرد که به همین دلیل به آن ها قطعات عمومی می گویند. به عنوان مثال، این تیرآهن ها را می توان هم به عنوان تیر سقف و هم به عنوان ستون استفاده کرد.

در سال های اخیر سازه های فولادی و سازه های لانه زنبوری تیرآهن در ایران بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. سلول تیرآهن یکی از رایج ترین عناصر کاربردی در ساز است.این تیرآهن سبک، سفت، انحراف بال و تغییر موقعیت مقاوم در برابر انواع بارهای فشاری و کششی هستند و در بسیاری از کاربردها مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

در ایران و سایر کشورهای اروپایی استانداردهایی را برای محصولات IPE که متعلق به گروه I با بال ثابت است تعیین می کنند. در کشورهای چین و روسیه، استاندارد مورد تایید رده دوم گروه I با ظرفیت حمل بال، معروف به متغیر INP بال است. سومین مورد که در ادامه به تفصیل به آن خواهیم پرداخت، از محصولات گروه H و INP با مقاومت کششی قابل توجه بال و بال است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به وب سایت فرداد فولاد مراجعه کنید:

https://fardadfoolad.ir/girder-mashhad/

 

یکی از مهم ترین پارامترهای بلبرینگ های باربر تیرآهن شرایط تولید و رعایت استانداردها می باشد. ساختمان ها باید اصولی مانند استفاده از پوشش های آنتی اکسیدان را رعایت کنند تا عمر مفید آنها در طول زمان کم نشود. در برخی از سازه های با بارهای بال معمولاً تیرآهنA به یکدیگر اضافه می شود یا از صفحات ضخیم برای ساخت سازه ای استفاده می شود که بتواند بارهای موجود را تحمل کند.

مطالب مرتبط