شرایط دریافت و ثبت نام وام ودیعه مسکن

بانک مرکزی دستورالعمل اجرایی تسهیلات کمک ودیعه مسکن را ابلاغ کرد.از شروط دریافت تسهیلات مذکور در این دستورالعمل به این موارد اشاره شده است که متقاضیان باید دارای اجاره نامه رسمی از تاریخ ابتدای امسال، متاهل (با استثنا) و نیز به همراه همسرش فاقد مسکن یا زمین مسکونی ملکی در زمان ثبت نام بوده و در سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ از تسهیلات کمک ودیعه مسکن موضوع مصوبات ستاد ملی کرونا استفاده نکرده باشند.

حساب و کتاب وام ودیعه مسکن

خبرگزاری ها دیروز خبر دادند که بانک مرکزی دستورالعمل اجرایی ودیعه مسکن را ابلاغ کرده است. طبق جزئیاتی که تاکنون منتشر شده، مستاجران در تهران تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان، در کلان شهرها شامل شهرهای کرج، قم، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز و اهواز تا سقف ۷۰ میلیون تومان و در دیگر شهرها تا سقف ۴۰ میلیون تومان می توانند این وام را دریافت کنند.همچنین بازپرداخت این وام حداکثر پنج ساله است.

وزیر راه و شهرسازی نیز ۳۱ خرداد از مصوبه شورای پول و اعتبار این گونه خبر داده که نرخ سود کمک ودیعه ۱۸ درصد تعیین شده است که ۵ درصد آن شامل یارانه می شود.در نتیجه برای مردم، نرخ سود ۱۳ درصد اعمال خواهد شد. با این اوصاف، محاسباتی هم که پیشتر رسانه ای شده، نشان می دهد که اقساط این وام در تهران دو میلیون و ۲۷۵ هزار تومان، در کلان شهرها یک میلیون و ۵۹۲ هزار تومان و در سایر شهرها ۹۱۰ هزار تومان خواهد بود.

جزئیات ثبت نام و استعلام های بانک

با این اوصاف، دستورالعمل مذکور حاکی از آن است که متقاضیان باید به سامانه طرح های حمایتی مسکن به نشانی  https://saman.mrud.ir  مراجعه کنند. در تبصره ماده ۲ این دستورالعمل قید شده که مبالغ در نظر گرفته شده برای تسهیلات، پس از دریافت مدارک مورد نیاز و استعلام ها، می تواند به مبالغ کمتر از سقف های تعیین شده کاهش یابد و در نتیجه متقاضی باید میزان تسهیلات درخواستی خود در سامانه را اصلاح کند.

در ماده ۳ آمده است: بانک/موسسه اعتباری غیر بانکی موظف است قبل از پرداخت تسهیلات، از سامانه سمات بانک مرکزی دارا نبودن تسهیلات جاری در بخش مسکن (شامل تسهیلات ساخت، خرید، جعاله و ودیعه مسکن برای متقاضی و همسر ایشان) را استعلام و در صورت مثبت بودن، درخواست متقاضی در سامانه را با ذکر  رد کند.

وثیقه وام ودیعه

این دستورالعمل با بیان این که تسهیلات مذکور در قالب عقد مرابحه خرید کالا و خدمات به مستاجر پرداخت می شود، در ماده ۶ افزوده است:وثایق مربوط به تسهیلات موضوع این دستورالعمل مطابق با دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد است.به گزارش خراسان، در آن دستورالعمل،آمده است:

در اعطای تسهیلات خرد به مشتری دارای سابقه و امتیاز اعتباری، مؤسسه اعتباری می‌تواند با رعایت تکالیف قانونی و مقررات مرتبط و همچنین شرایط مندرج در این دستورالعمل، متناسب با امتیاز اعتباری مشتری، میزان تسهیلات خرد اعطایی و درجه‌ نقدشوندگی وثایق و تضامین ارائه شده، حداکثر دو مورد از تضامین و وثایق به شرح مصادیق ذیل از تسهیلات‌ گیرنده یا ضامن دریافت کند:

اوراق تجاری از قبیل چک یا سفته مشتری؛ اوراق بدهی اعم از اوراق پذیرفته شده در بازار سرمایه و غیر آن؛ سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس از جمله سهام عدالت؛ واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس؛ چک یا سفته توسط ضامن؛ اموال عینی با ارزش عرفی از قبیل خودرو، مسکوکات یا مصنوعات طلا؛ حساب ‌یارانه اشخاص؛ گواهی کسر از حقوق توسط مشتری یا ضامن؛ ضمانت یک نفر کاسب دارای پروانه کسب که در زمان اعطای تسهیلات دارای فعالیت اقتصادی دایر  باشد؛ در مناطق روستایی ضمانت یک نفر ساکن روستا که اهلیت و صلاحیت وی توسط شورای اسلامی روستا مورد تأیید واقع شود مهمور به مهر شورای اسلامی روستا؛ سیم کارت دایمی ثبت شده تحت مالکیت مشتری؛ برای روستاییان، کشاورزان، دامداران سنتی و عشایر، پروانه چرای دام، پروانه چاه کشاورزی، سند مالکیت اراضی کشاورزی، ضمانت زنجیره‌ای، ضمانت صادر شده توسط بنگاه محل اشتغال مشتری، متضمن تضمین دیون تسهیلات‌گیرنده؛ قرارداد لازم‌الاجرا، سایر تضامین متناسب با امتیاز اعتباری مشتری و تشخیص مؤسسه اعتباری.

۴ شرط متقاضیان

در ماده ۷ دستورالعمل وام ودیعه مسکن، شرایط متقاضیان به شرح زیر آمده است:

۱- متقاضیان می‌بایست دارای اجاره نامه رسمی یا اجاره نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری، از تاریخ۱/۱/۱۴۰۱ به بعد باشند. متقاضی موظف است اطلاعات سکونت و مالکیت خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت کند.

۲- کلیه متقاضیان و همسر ایشان متعهد هستند که در زمان ثبت نام، فاقد مسکن یا زمین مسکونی ملکی باشند. چنان چه در هر زمان سابقه مالکیت ایشان محرز شود، از فرایند پرداخت تسهیلات حذف شده و در صورت اخذ آن تسهیلات، متعهد به استرداد کلیه تسهیلات دریافتی و جبران خسارات و جرایم مربوطه خواهند بود.

۳- متقاضی می بایست متاهل باشد، چنان چه مجرد باشد در خصوص زنان بایستی بالای ۳۵ سال و در خصوص مردان بالای ۴۵ سال داشته باشند.

۴- متقاضیانی که در سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ از تسهیلات کمک ودیعه مسکن موضوع مصوبات ستاد ملی کرونا استفاده نموده اند در سال ۱۴۰۱ امکان استفاده از این تسهیلات را ندارند.
در ماده ۹ دستورالعمل مذکور آمده است که چنان چه بانک/موسسه اعتباری غیر بانکی نسبت به اعطای تسهیلات موضوع این دستورالعمل به متقاضیان بدون داشتن توجیه بانکی در سقف سهمیه ابلاغی اقدام نکند، مشمول جریمه مالیاتی ذیل ماده (۴) قانون جهش تولید مسکن می شود.

منبع: بنکر

مطالب مرتبط