خرید تیراهن در مشهد

منتشر شده

در سال ۱۸۱۲، حدود ۲۰۰ سال پیش، تیرآهن و فولاد معنای خاصی نداشتند. از سال ۱۷۳۰ تا ۱۸۳۰ اختراعات زیادی در زمینه سخت افزار انجام شد. بعدها اشکال مختلفی از فلز از جمله آهن، فولاد و چدن ساخته شد که کاربردهای زیادی داشت. همزمان با اختراع این محصول فولادی، از آن به عنوان درب خانه های آپارتمانی، نرده و مانند آن استفاده می شد.

تیرآهن پروفیلی است که وظیفه اصلی آن مقاومت در برابر تنش های ناشی از نیروی برشی و تثبیت کننده خمشی است و کاربرد اصلی آن در صنعت ساختمان می باشد. در فرآیند تولید این محصول از نورد گرم استفاده می شود و در تولید معمولی و خرده تنها مراحل مختلفی وجود دارد. این محصول فولادی که کاربرد فراوانی در ساختمان دارد بر اساس نسبت سوئیت و عرض به گروه های مختلفی تقسیم می شود.
تیرها مهمترین جزء ساخت اسکلت فولادی هستند و به طور کلی می توان ساخت اسکلت فولادی را بدون تیرآهن غیرممکن دانست.

وظایف خاص تیرآهن در ساخت و ساز ساختمان به عنوان یک جزء سازه ای، تحمل بارهای وارد شده بر ساختمان است. تیرآهن ها از دو قسمت بال و روح تشکیل شده اند که قسمت میانی تیرآهن که قسمت اصلی آن روح است و لبه ها و کناره های آن را بال می نامند.

تیرآهن اساساً برای دریافت بارهای خارج از محور و انتقال آنها به بالها و دو سر تیرآهن طراحی شده است. در واقع تیرآهن تنش های اعمال شده بر ساختمان را به نیروهای برشی و خمشی تبدیل می کند. این نیروها در صورت عدم انتقال صحیح می توانند باعث انحراف، خمش و تغییر شکل تیرآهن شوند که خطرناک بوده و باعث کاهش مقاومت ساختمان در هنگام زلزله می شود.به همین دلیل مکان، نوع و تعداد تیرآهن باید توسط کارشناسان و بر اساس استانداردهای نظام مهندسی هر کشور تعیین شود.

بال پهن تیرآهن ۶۰ تا ۱۰۰ به روش نورد گرم تولید می شود که یکی از روش های رایج شکل دهی فلز نورد گرم می باشد. به این ترتیب ابتدا یک شمش فولادی آلیاژی (Blum) با سطح مقطع و طول مشخص در کوره گرمایش در گردش ریخته شده و پس از رسیدن به دمای مورد نیاز و عبور از قفسه های نورد اولیه (مجموعه غلتکی)، مقطع کاهش یافته و طول آن افزایش یافته و در نهایت با عبور از وسط و انتهای غلتک به شکل کیل در می آید و سپس به طول های مورد نظر بریده و بسته بندی می شود.

تیرآهن های بال پهن با مقطع تقریبی مربع می توانند به عنوان قطب در سازه ها استفاده شوند. ستون نیروهای باد عمودی و افقی را به شالوده ساختمان منتقل می کند. ستون ها در ساختمان های اسکلت فلزی به سه صورت استفاده می شوند:

ستون های وسط اگر آنها را مرکز یک مربع در نظر بگیریم، بار کل مربع را منتقل می کنند.
قطب های جانبی نیمی از بار مربع را حمل می کنند.
ستون های گوشه ای که یک چهارم مربع را نگه می دارند.

همچنین از تیرآهن برای قرار دادن تیرهای مرکزی در سازه های فولادی استفاده می شود. این تیرها در واقع ستون ها و تیرهای اصلی را به یکدیگر متصل کرده و ظرفیت باربری سازه را افزایش می دهند. بسته به نوع و محل تیرهای میانی از تیرهای مخصوص استفاده می شود.

تیرآهن IPE و INP در ارتفاع ۸۰۰-۶۰۰ میلی متر و تیرآهن IPB با ارتفاع ۱۰۰-۱۰۰۰ میلی متر تولید می شود. کاربرد تیرآهن در ساختمان ها به عنوان ستون، خرپا، نعل اسب دروازه، پوشش سقف و پل های لانه زنبوری استفاده می شود.تیرآهن ها مطابق با استانداردهای چین و روسیه ساخته شده اند و به شکل I هستند. به INP معروف است.
سایر تیرآهن که به شکل I هستند اما مطابق با استانداردهای کشورمان ایران و اروپا ساخته شده اند IPE نامیده می شوند. از ویژگی های آن می توان به پایداری و یکنواختی بال ها در سراسر تیر اشاره کرد.
تیرآهن دیگری به نام هش وجود دارد و این پرتو نیز نام دیگری دارد IPB که دارای بالهای بسیار پهن و پهن و دارای دو نوع سنگین و سبک (L و V) می باشد.
تیرآهن های پرکاربرد در ساخت و ساز عبارتند از: بال های پهن، مورد استفاده در ستون ها و خرپاها، نیمه پهن، اروپایی و لانه زنبوری. همانطور که از نامش پیداست سوراخ هایی در آن وجود دارد و معایب خود را دارد.
اگر تیرآهن ساده باشد به اختصار I یا NP نامیده می شود و از این نوع تیر در ستون ها، خرپاها، سوکت درها، پوشش سقف و پل های کندو استفاده می شود زیرا ارتفاع آن بین ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر است و بسیار کاربردی است.

لانه زنبوری تیرآهن یا CPE نوع دیگری از تیرآهن است که توسط شبکه های تیرآهن تولید می شود. این مقطع فولادی در مواردی استفاده می شود که در هنگام وزن کم نیاز به مقاومت خمشی بالا باشد. اما در قطعاتی که نیاز به مقاومت برشی بالایی دارند استفاده نمی شود.

در تولید تیرهای لانه زنبوری ابتدا بر روی تیرهای پروفیل نقش دار (به صورت پنج ضلعی از ورقه های آهنی سفید یک میلی متری به نام شابلون می باشند) می کشند. سپس تیرهای آهنی بر روی یک سازه افقی قرار می گیرند و با یک آس جوش داده می شوند تا از تاب برداشتن آنها جلوگیری شود.

بهترین پروفیل پروفیل برای شفت، تیر IPB بال پهن یا جعبه مربعی است، زیرا از نظر استحکام بهتر از سایر بخش ها عمل می کند.علاوه بر این، در اکثر شرایط عملیاتی، تیرها به راحتی متصل می شوند. هش HEB همانطور که گفتیم سنگین است، به این معنی که این نوع تیرآهن دارای مجموعه گسترده تری نسبت به بسته HEA است.

در دسته بندی دیگر، تیرآهن ها بر اساس سایز محصول رتبه بندی می شوند که می توان آن را از مهم ترین دسته بندی ها دانست:
سایز تیرآهن ۱۲
تیرآهن ها بین ۱۰٫۴ تا ۲۶٫۸ کیلوگرم بر متر وزن دارند و به طور گسترده در صنعت و ساخت و ساز استفاده می شوند. از جمله کاربردهای این اندازه می توان از تیرآهن در ساخت ستون ها استفاده کرد. درپوش و کلاهک تیر مخروطی.

سایز تیرآهن ۱۴
تیرآهن ها را می توان پرمصرف ترین نوع در نظر گرفت. وزن تیرآهن ۱۴ بین ۱۲٫۹ تا ۳۳ کیلوگرم است و کاربردهایی از جمله خرپا، نعل اسب و پوشش سقف دارد. تیرآهن ۱۴ در تمامی کارخانه های داخلی تولید می شود.

سایز تیرآهن ۱۶
سایز رایج دیگر تیرآهن سایز ۱۶ است که بین ۱۵ تا ۴۱ کیلوگرم وزن دارد. از کاربردهای این اندازه می توان به ساخت خرپا، سقف و پل های کندوی عسل اشاره کرد.

سایز تیرآهن ۱۸
این تیرآهن که جزو پرکاربردترین سایزها هستند نیز بین ۱۸ تا ۴۹ کیلوگرم وزن دارند و کاربردهایی مانند سایزهای ۱۴ و ۱۶ دارند.

سایز تیرآهن ۲۰

تیرآهن وزن و استحکام بیشتری نسبت به سایزهای دیگر دارد و در سازه های بزرگتر که به استحکام بیشتری نیاز دارند استفاده می شود. وزن این محصول بین ۲۲ تا ۶۰ کیلوگرم می باشد.

تیرآهن به دلیل مزایایی که دارد به پرکاربردترین بخش فولادی تبدیل شده است. این مزایا عبارتند از:

زندگی طولانی
بزرگترین مزیت تیرآهن نسبت به بتن عمر طراحی کمتر است.سن سازه های بتنی بین ۵۰ تا ۶۰ سال تعیین می شود. زیرا مقاومت بتن به مرور زمان کاهش می یابد. البته با به کارگیری برخی تکنیک ها در طراحی سازه می توان عمر سازه بتنی را نیز افزایش داد.

سرعت اجرای بیشتر
اگر از تیرآهن برای ساخت اسکلت ساختمان استفاده کنید، سرعت تکمیل پروژه شما افزایش می یابد. با این حال، هزینه یک سازه بتنی حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد ارزان تر است. با توجه به اینکه اتمام کار و بازگشت سرمایه در اولویت ساخت پروژه های مسکونی است، عدم استفاده از سازه های بتنی به صرفه است.

علاوه بر مزایای بسیار، تیرآهن دارای معایبی است که گاهی اوقات استفاده از آن را غیرممکن می کند. معایب این پارتیشن فولادی عبارتند از:

احتمال تجزیه زیاد
تیرآهن معمولا از فولاد معمولی ساخته می شود و بنابراین پتانسیل خوردگی بالایی دارد. این مشکل می تواند عمر سازه را کاهش دهد به همین دلیل در مناطقی که رطوبت بالایی دارند فقط از سازه های بتنی استفاده می شود.

به متخصصان بیشتری نیاز دارید
ساخت اسکلت فولادی با استفاده از تیرآهن نیاز به نیروی انسانی متخصص بیشتری دارد و در مقایسه با ساخت اسکلت بتنی تخصصی تر به حساب می آید. این باعث می شود برای ساخت این نوع اسکلت ها به نظارت و کنترل بیشتری نیاز داشته باشید.

از آنجایی که تیرها و ستون ها مهمترین عنصر ساختاری هستند، انتخاب یک تیرآهن قوی و بادوام بسیار مهم است. امیدواریم بتوانیم ایده ها و اطلاعاتی را برای تصمیم گیری درست در اختیار شما قرار دهیم و شما می توانید به آدرس خودش مراجعه کنید.

مطالب مرتبط