گزارش بازار نفت آژانس بین‌المللی انرژی ۲ آبان ۱۴۰۰

منتشر شده

گزارش بازار نفت آژانس بین‌المللی انرژی (OMR) یکی از معتبرترین و به‌موقع‌ترین منابع داده‌ها، پیش‌بینی‌ها و تحلیل‌ها در مورد بازار جهانی نفت در جهان است – از جمله آمار دقیق و تفسیر در مورد عرضه، تقاضا، موجودی‌ها، قیمت‌ها و فعالیت‌های پالایشی و همچنین. به عنوان تجارت نفت برای آژانس بین المللی انرژی و کشورهای منتخب غیر از آژانس بین المللی انرژی. شما می توانید مهمترین اخبار بازار نفت گاز و پتروشیمی را از سایت https://iroilmarket.com/ دنبال کنید.

درباره این گزارش

برآورد می‌شود که تقاضای جهانی نفت برای سه ماه متوالی به دلیل افزایش مجدد موارد کووید-۱۹ در آسیا کاهش یافته است. در نتیجه، سه ماهه ۲۱ از گزارش ماه گذشته به میزان ۲۰۰ کیلوبایت در روز کاهش یافته است. در حال حاضر نشانه‌هایی از کاهش موارد کووید در حال ظهور است و اکنون انتظار می‌رود تقاضا با افزایش شدید ۱٫۶ میلیون بشکه در روز در ماه اکتبر افزایش یابد و تا پایان سال به رشد خود ادامه دهد. اکنون انتظار می رود تقاضای جهانی نفت در سال جاری ۵٫۲ میلیون بشکه در روز و در سال ۲۰۲۲ به میزان ۳٫۲ میلیون بشکه در روز افزایش یابد.
عرضه جهانی نفت در ماه آگوست با ۵۴۰ کیلو بشکه در روز کاهش یافت و به ۹۶٫۱ میلیون بشکه در روز رسید و انتظار می‌رود که در سپتامبر ثابت بماند، زیرا قطعی‌های برنامه‌ریزی نشده افزایش‌های اوپک پلاس را جبران می‌کند. طوفان آیدا ۱٫۷ میلیون بشکه در روز از تولید نفت خود را در امتداد ساحل خلیج آمریکا در پایان آگوست تعطیل کرد و تلفات احتمالی عرضه ناشی از طوفان به ۳۰ مگابایت نزدیک شد. روند صعودی عرضه باید در ماه اکتبر از سر گرفته شود زیرا اوپک پلاس به کاهش کاهش تولید ادامه می‌دهد، قطعی‌ها برطرف شده و سایر تولیدکنندگان افزایش می‌یابند.

کاهش فعالیت پالایشگاهی

کاهش شدید فعالیت پالایشگاهی چین در ماه ژوئیه و به دنبال آن طوفان آیدا بر پالایشگاه های ایالات متحده در ماه های آگوست و سپتامبر منجر به تجدید نظر ۸۳۰ کیلوبیت در روز در ظرفیت پالایش جهانی ۳Q21 شد که اکنون به ۷۸٫۵ میلیون بشکه در روز رسیده است که ۱٫۵ مگابایت در روز افزایش یافته است. d از ۲Q21. در ماه آگوست، اولین کاهش قابل توجه قیمت نفت خام از سپتامبر ۲۰۲۰، باعث افزایش شکاف محصولات و حاشیه های پالایشگاهی در سراسر جهان شد.
کل ذخایر صنعت OECD در ماه جولای ۳۴٫۴ میلیون مگابایت کاهش یافت و به ۲۸۵۰ میلیون مگابایت رسید که ۱۸۵٫۷ میلیون مگابایت کمتر از میانگین ۲۰۱۶-۲۰۲۰ و ۱۲۰٫۳ مگابایت کمتر از میانگین پنج ساله قبل از کووید-۱۹ بود. داده های اولیه برای ایالات متحده، اروپا و ژاپن نشان می دهد که ذخایر صنعت ۳۱٫۱ میلیون مگابایت کاهش یافته است در حالی که نفت خام نگهداری شده در انبارهای شناور کوتاه مدت با ۲۰٫۳ میلیون بشکه کاهش یافته و به ۱۰۱٫۷ میلیون بشکه در ماه اوت رسیده است.
قیمت ها در ماه آگوست به طور متوسط ​​کاهش یافت و در محدوده وسیع ۸ تا ۹ دلار به ازای هر بشکه معامله شد و منحنی قیمت آتی به طور قابل توجهی صاف شد. این کاهش نشان دهنده نگرانی ها در مورد رشد اقتصادی، دورنمای تورم و تقاضای ضعیف نفت است که با افزایش آلودگی های کووید مرتبط است. در اوایل سپتامبر، کاهش عرضه ناشی از طوفان آیدا، قیمت ها را تقریباً به سطح اوایل جولای افزایش داد. قیمتهای دریای شمال در ماه اوت ۴٫۲۴ دلار در هر بشکه کاهش یافت و به ۷۰٫۷۵ دلار در بشکه رسید و WTI در کوشینگ ۴٫۷۳ دلار در بشکه در مترمربع کاهش یافت و به ۶۷٫۷۳ دلار در بشکه رسید.

نکات برجسته

قطعی های غیرمنتظره در ماه اوت باعث کاهش عرضه برای اولین بار در پنج ماه گذشته شد و کاهش شدید ذخایر جهانی نفت را افزایش داد. شدیدترین آنها طوفان آیدا بود که در پایان ماه اوت در منطقه کلیدی تولیدکننده نفت ساحل خلیج آمریکا ویرانی به بار آورد و ۱٫۷ میلیون بشکه در روز را آفلاین کرد. با این حال، نگرانی‌ها در مورد تأثیر افزایش موارد کووید-۱۹ بر تقاضای نفت، قیمت‌ها را محدود کرد، با این حال، قیمت‌های نفت معیار قبل از اینکه در اوایل سپتامبر به میزان قابل توجهی افزایش یافت، ماه به ماه کاهش یافت. در زمان نوشتن این مقاله، معاملات آتی برنت حدود ۷۳٫۸۰ دلار در هر بشکه و WTI با ۷۰٫۷۰ دلار در هر بشکه معامله شد.

طوفان آیدا همچنان مشکلاتی را برای بازارهای آمریکا و جهان ایجاد می کند. تاسیسات و پالایشگاه های فراساحلی به دلیل شدت طوفان به کندی شروع به کار کرده اند و این امر باعث برداشت انبوه نفت خام و محصولات در بازارهای کلیدی شده است. بیشترین تأثیر بر عرضه در ماه سپتامبر مشاهده خواهد شد و مجموع تلفات عرضه حدود ۳۰ مگابایت تخمین زده می شود.

قبلاً در ماه آگوست، قطع تولید منجر به کاهش شدید موجودی انبارها شد. داده‌های اولیه نشان می‌دهد که ذخایر نفت OECD در ماه گذشته بیش از ۳۰ میلیون مگابایت کاهش یافته است که باعث افزایش تلفات شدید در ماه ژوئن و ژوئیه شده است. در پایان ماه جولای، کل ذخایر صنعت OECD 185.7 میلیون بشکه کمتر از میانگین پنج ساله اخیر بود. با توجه به تولید نزدیک به ۹۰۰ کیلوبیت در روز نفت خام و ۷۰۰ کیلوبیت در روز ظرفیت پالایشگاهی آفلاین در زمان نگارش این مقاله، انتظار می‌رود برداشت‌های سنگین تا ماه سپتامبر ادامه داشته باشد.

وزارت انرژی ایالات متحده در ۲۳ آگوست فروش حداکثر ۲۰ مگابایت از ذخایر استراتژیک نفت خود (SPR) را به عنوان بخشی از برنامه خود برای استفاده از SPR برای تأمین مالی مخارج اعلام کرد. این تحویل بین ۱ اکتبر تا ۱۵ دسامبر انجام می شود و می تواند برخی از خسارات ناشی از طوفان آیدا را جبران کند. دولت ایالات متحده همچنین در حال وام دادن بشکه های نفت خام از SPR به پالایشگاه های منطقه است تا به جبران کمبود نفت خام کمک کند. چین نیز از ذخایر استراتژیک خود استفاده می کند. برای اولین بار ، نفت خود را از مخازن دولتی به منظور کاهش قیمت نفت داخلی و فشارهای تورمی به فروش می رساند. مشخص نیست چه تعداد بشکه در بازار عرضه خواهد شد.

در عین حال، رشد تقاضا در چین و سایر نقاط آسیا تحت فشار موارد جدید کووید است. ما پیش بینی تقاضای جهانی نفت خود را برای ماه های آگوست و سپتامبر تقریباً ۶۰۰ کیلو بشکه در روز کاهش داده ایم زیرا چین و تعدادی دیگر از کشورهای جنوب شرق آسیا محدودیت های تحرک بیشتری را اعمال می کنند. تقاضای متوقف شده قوی و پیشرفت مستمر در برنامه های واکسیناسیون باید پشتوانه بازگشت قوی از ۴ Q21 باشد. پیش بینی رشد سالانه ما تجدید نظر شده است.

https://www.iea.org

مطالب مرتبط